Snemna zobna protetika (totalna ali delna proteza)
Delna zobna proteza se izdela pri pacientih, ki nimajo nobenega zoba. Poznamo klasične totalne proteze ali zobne proteze, ki se pričvrstijo s pomočjo vsadka. Delne zobne proteze se vežejo za zobe s kljukicami ali sklepnimi povezavami.
Totalna zobna proteza se v primerjavi z delno protezo bolj enostavno konstruira, saj je sestavljena iz osnove zobne proteze, na katero so postavljeni zobje. Osnova delne zobne proteze je del proteze, ki se oprijema sluznice, izdeluje pa se iz kovinskega dela, ki je zelo tanek in iz rožnatega akrilata, ki se barvno ujema z okoljem sluznice. Osnova sluznice se izdeluje tako, da je čimvečja. Sile, ki se pri žvečenju razvijajo na umetnih zobeh v protezi, morajo biti preko osnove prenesene na sluznico in kostno podlago. Glede na to, da sluznica ne prenese velikih obremenitev, je pri žvečenju treba sile enakomerno razporediti na največjo možno površino, kar se doseže s povečanjem osnove proteze.
Delne (parcialne) proteze se izdelujejo v primerih, ko manjka eden ali več zob, ne glede na to, ali so preostali zobje naravni, prekriti s kronicami ali mostičkom. Delne proteze so strukturno bolj zapletene od popolnih, ker imajo elemente, s katerimi se pritrdijo na preostale zobe. Ti elementi imajo dvojno vlogo, omogočajo oprijemanje proteze s preostalimi zobmi in prenos sil med žvečenjem na preostale zobe. V naprednejših različicah so ti retencijski elementi popolnoma nevidni ter na ta način puščajo vizualni vtis popolnega zobnega loka.
Da je naša protetika odlična poskrbi dr.med.dent. Vedrana Braut spec.stom.prot., ki je specijalist stomatološke protetike, strokovno področje kot tudi objavljene znansvene in strokovne objave dr. Braut spadajo v področje ugriza, estetike stomatoloških materijalov in implantoprotetske rehabilitacije. Več »