Oralna kirurgija
Zobna, ustna oz. oralna kirurgija zajema vse posege v ustni votlini. Ima pomembno in primarno vlogo pri implantologiji, zajema pa tudi kirurgijo dlesni, rekonstrukcijo estetskih in funkcijskih motenj ustne votline, s čimer se prvenstveno zagotovita zdravje in funkcija zob, prav tako pa tudi estetika.
Oralna kirurgija vključuje zdravljenja, kot so ekstrakcija in zapletena ekstrakcija zob ali korenine (odstranitev), apikotomija ( odstranitev konice zobnega korena ), odstranitev dela okolne kosti za lažjo ekstrakcijo (Alveotomija ), odstranitev cist v čeljusti ( cistektomija ), regeneracija kosti, vsaditev zobnega implantata, korigiranje asimetrije gingive okoli zobnih vratov ( gingivoplastika ),
Apikotomija
Je oralno-kirurški poseg, s katerim se odstranjuje vršiček korenine zoba, ki se je vnel (cista, granulom). Poseg je neboleč in se izvaja v lokalni anasteziji s pomočjo laserja s katerim dosežemo najboljše rezultate. Izvaja se v primeru, ko z navadnim endodontskim zdravljenjem ni mogoče odstraniti dražila iz koreninskega kanala, ga zamašiti in s tem preprečiti vnetje v področju okoli vršička korenine zoba
Na dan operacije in dva dni po njej:
- ne kadite,
- ne uživajte alkohola.
- izogibajte se telesnim naporom,
- jejte mehko (pasirano) hrano,
- po obroku izperite usta z vodo ali kamilicami,
- ne drezajte v rano,
- umivajte si zobe (pazljivo v predelu rane),
- ne ogrevajte prizadetega dela! Z obkladki na področju ustnice ali lica boste zmanjšali otekanje,
- v primeru, da rana krvavi je ne sesajte z jezikom. Rahlo pritisnite krvaveče mesto prek sterilne gaze.
Implantologija
Sanaciji manjkajočih zob z vsaditvijo zobnih implantatov (vsadkov). Zobni vsadek oz. implantat ki se ga vsadi v kost spodnje ali zgornje čeljusti nadomesti koren zoba in tako postane nosilec za krone, mostičke ali protezo. (Več o sami implantaciji implantatih in implantologiji si lahko preberete na podstrani implantologia (zobni implantati)
Sinus lift
Poseg, s katerim rešujemo problem pomanjkanja kosti, dvigujemo dno sinusne votline z dodajanjem umetne kosti in tako zagotovimo mesto za vgradnjo zobnega implantata. Preberi več…
Tudi ekstrakcija zob je lahko oralna kirurgija
Poseg, s katerim se rešujejo težave impaktiranih in retiniranih modrostnih zob ali ostalih zob v ustni votlini. Ekstrakcija zob se izvaja v lokalni anesteziji z maksimalnim ohranjanjem okolnih tkivnih struktur. Preberi več…
Kdaj moramo zob izpuliti?
- Zob je potrebno odstraniti iz ortodontskih razlogov.
- Zob se premika ob dotiku ustnic ali jezika.
- Zobna krona je uničena do te mere, da obnova s plombo ali prevleko ni možna.
- V predelu koreninskega vrška je granulom, ki ga ni mogoče pozdraviti.
- Zob je potrebno odstraniti zaradi splošnega zdravstvenega stanja: obsevanje, operacije.
Gingivoplastika
Poseg oralne kirurgije, s katerim korigiramo asimetrijo gingive okoli zobnih vratov. Izvaja se z laserjem (Biolase) zaradi natančnejših rezov in hitrejše koagulacije ter sinteze tkiva.
Alveotomija
Alveotomija je operativni poseg zobne kirurgije, ekstrakcije zoba, pri katerem je potrebno odstraniti del okolne kosti, ki onemogoča njegovo ekstrakcijo. Ta poseg se najpogostejše izvaja pri delno ali popolnoma neizraščenih modrostnih zobeh, ki zaradi pomanjkanja prostora ali napačnega položaja ne morejo zrasti. Če zob nima dovolj prostora za svojo rast lahko povzroči vnetje, uničijo sosednje zobe ali uničujejo kosti. Zato se predlaga, na podlagi rentgenskih posnetkov, da se tako problematični modrostni zobje izpulijo čim prej, da bi bila škoda čim manjša.